Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

Czy twardość materacy to cecha, która wpływa komfort naszego snu? Na pewno tak, ale są jeszcze inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłoża do spania. Kupując twardy materac lub miękki materac mamy przed sobą nie tylko posłanie zapowiadające wygodny wypoczynek, ale też wsparcie dla naszego zdrowia. Za twardy materac lub ten zbyt miękki, może niestety wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i spowodować dodatkowy ból czy dyskomfort ciała. Dlatego dowiedzmy się, komu i jaki materac będzie służyć najlepiej.

Twardy materac – kto powinien spać na twardym materacu?

Zacznijmy od określenia pojęcia „twardość materaca”. Do jej oznaczenia służy, stosowana przez producentów i sprzedawców skala twardości materaca. Symbol „H” i kolejne cyfry mówią nam o cechach posłania. Miękki materac ma oznaczenie „H1” i jest polecany dla osób o maksymalnej masie ciała do 60 kg. Symbol „H2” jest przeznaczony dla użytkowników o wadze 60 – 80 kg, a kolejny „H3” dla osób cięższych. W skali twardości, oznaczenie „H4” to bardzo twardy materac. Domowym testem na wyznaczenie odpowiedniej twardości jest położenie się na wznak i włożenie dłoni pomiędzy lędźwiowy odcinek kręgosłupa a materac. Najbardziej odpowiedni dla nas twardy materac to ten, na którym dłoń napotyka pewien opór, ale bez większych problemów można włożyć ją pod plecy. Ciekawą propozycją jest zakup materaca odwracalnego o różnej skali twardości po dwóch stronach. Materace twarde są polecane osobom, uskarżającym się na bóle pleców, ale nie tym, u których stwierdzono jego schorzenia, jak na przykład dyskopatię. Kupowane materace mają również swoje specjalne strefy twardości, które odpowiednio podtrzymują konkretne partie ciała. Takich punktów może być od 3 do 7, dają one wsparcie między innymi dla barków, głowy, łydek czy bioder. Opracowanie stref twardości jest jednak standardowe i przy różnym wzroście użytkowników ich znaczenie może być mniejsze. Twardy materac musimy dopasować również do sposobu spania, a przede wszystkim do najczęściej stosowanej pozycji snu. W pozycji na wznak czy na brzuchu rozkład nacisku ciała jest bardziej równomierny i materac twardy sprawdzi się lepiej niż miękki. W przypadku spania na boku, za twardy materac, nie zapewni nam jednak komfortowego wypoczynku. Zbyt duża sztywność materaca nie jest korzystna również dla najmłodszych dzieci, których rozwijający się kręgosłup potrzebuje odpowiednio delikatnego wsparcia.

Miękki materac – komu poleca się spać na miękkim materacu?

Przytulny, miękki materac, w którym zanurzymy się i będziemy miło śnić. Czy to dobry pomysł? Tak, ale nie na codzienny nocny wypoczynek. Takie wymarzone puchowe łoże może się sprawdzić okazjonalnie. Na co dzień, może sprawić, iż rankiem obudzimy się z obolałym ciałem. Bardzo miękki materac, otuli nas i sprawi, że wręcz zapadniemy się w nim, nie otrzymując wsparcia jednak dla naszego kręgosłupa i całej sylwetki. Co więcej nastąpi szybsze zużycie posłania i wkrótce miękki materac pozostanie raczej wspomnieniem. Każde podłoże do spania  należy dostosować do swojej wagi ciała i dlatego materac określany jako miękki przez osobę ciężką, nie będzie taki sam w odczuciu dla kogoś, ważącego 30 kg mniej. Najbardziej miękki materac określany w skali jako „H1” jest przeznaczony dla lekkich osób, ważących do 60 kg. Na pewno na takim materacu lepiej będą spały osoby szczupłe o delikatnej budowie ciała. Miękki materac sprawdzi się także dla osób najczęściej śpiących zazwyczaj na boku. U nich większy nacisk barków czy bioder na twardą powierzchnię mógłby powodować duży dyskomfort. Materac twardy nie jest też polecany dla seniorów. Starsze osoby powinny mieć posłanie miękkie i na tyle elastyczne, aby dobrze amortyzować nacisk sylwetki. Częste schorzenia podeszłego wieku determinują więc wybór bardziej miękkiego posłania. Materac twardy mógłby powodować zbyt duży ucisk na naczynia krwionośne, a co za tym idzie, poczucie drętwienia kończyn.

Czy za twardy materac lub zbyt miękki materac może zaszkodzić?

Codzienny wypoczynek w łóżku, mającym za twardy materac lub przeciwnie zbyt miękkie posłanie, może wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno liczy się przede wszystkim wygoda i spokojny sen. Na zbyt twardej powierzchni możemy czuć się niekomfortowo i budzić nocą, przerywając wypoczynek. Poza wygodą, ważne jest  właściwe podparcie dla naszej sylwetki. Materac twardy może powodować ucisk na naczynia krwionośne, a w konsekwencji drętwienie kończyn. Materace twarde nie są też polecane dla najmłodszych użytkowników, których delikatny, jeszcze rozwijający się układ ruchu, powinien mieć odpowiednie wsparcie podczas snu. Równie niekorzystnie, materac twardy wpływa na samopoczucie, długotrwale leżących starszych osób, cierpiących na różne schorzenia stawów czy bóle mięśniowe. Natomiast zbyt miękki materac, który wręcz zapada się pod naciskiem ciała może sprawiać, ze kręgosłup ulegnie nadmiernemu wygięciu i niefizjologicznemu ułożeniu w czasie leżenia.
 

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę