Jak wyczyścić materac?

Statystycznie przesypiamy 1/3 część życia, zatem warto spędzić ten czas w jak najlepszych warunkach. Tym bardziej, że przecież dobry sen gwarantuje lepsze samopoczucie i kondycję w ciągu dnia. Materace już od wielu lat królują w naszych sypialniach. Po ich zakupie często zapominamy, iż potrzebują regularnego odświeżania. Jak wyczyścić materac, jak usunąć plamy z materaca i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Warto poznać odpowiedzi na te pytania i zastosować porady, podczas przygotowywania miejsca do snu, bo przecież jak sobie pościelimy, tak się wyśpimy.

Jak wyczyścić materac – praktyczny poradnik

Czyszczenie materaca to czynność, którą powinniśmy wykonywać średnio raz na 6 miesięcy. Jeśli zlecimy usługę firmie, materac zostanie oczyszczony na mokro specjalną maszyną piorącą. Oczywiście możemy zamówić usługę w domu, lecz pamiętajmy wtedy o zabezpieczeniu otoczenia i powierzchni podłóg. Jeśli planujemy samodzielnie wykonać całą pracę, warto zapoznać się z różnymi metodami i dowiedzieć się nie tylko jak wyczyścić materac z potu, z kurzu i roztoczy, ale również jak usunąć plamy krwi z materaca czy jak usunąć zapach moczu z materaca. Jeśli posiadamy pokrowiec, to problem, jak czyścić materac staje prostszy do rozwiązania. Wypranie go w pralce, w zalecanej przez producenta temperaturze (zazwyczaj około 40-60 stopni) to już połowa sukcesu. Jeśli natomiast staramy się odświeżyć cały materac warto:

– dokładnie odkurzyć materac, najlepiej urządzeniem z filtrem antyalergicznym

– równomiernie posypać powierzchnię materaca sodą oczyszczoną, pozostawić na co najmniej godzinę, po czym dokładnie zebrać ją odkurzaczem

– do prania głębokich warstw zastosować myjkę parową lub odkurzacz piorący ze specjalnym detergentem. Można również wypróbować mniej inwazyjną aktywną pianę

– regularnie wietrzyć materac, pozostawiając go często odkrytym, choćby na kilkanaście minut, aby pozbyć się wilgoci.

Jak wyczyścić materac z krwi – najważniejsze zasady

Plamy to uciążliwy problem, z jakim często przychodzi zmierzyć się w domu. Pojawiają się w najmniej oczekiwanych miejscach, a pozostawione na dłużej zasychają i niestety często stają się trwałą i mało atrakcyjną pamiątką. Kiedy zastanawiamy się, jak wyczyścić materac, jeszcze nie do końca uświadamiamy sobie, że czeka nas nie tylko walka z kurzem, roztoczami czy innymi mikroorganizmami. Pojawia się też problem, jak usunąć plamy z materaca i to różnego rodzaju. Porady jak wyczyścić materac z krwi, znajdziemy w różnych miejscach. Jeśli ślady są świeże pomocna staje się zimna woda i środek piorący, a nawet szampon. Równie skuteczna jest mieszanka wody i soli lub cytryny. Po zwilżeniu taką miksturą należy ostrożnie wyczyścić powierzchnię rozcieńczonym płynnym amoniakiem (1:4 z wodą). Pomogą nam również specjalistyczne odplamiacze, usuwające nie tylko wizualne ślady, ale i neutralizujące zapach i likwidujące bakterie. O tym, jak usunąć plamę z krwi z materaca, warto wiedzieć, aby nie doprowadzić do zaschnięcia i trwałego zabrudzenia powierzchni.

Jak wyczyścić materac z potu – praktyczne wskazówki

Plamy potu mogą pojawić się na materacu i na długo uprzykrzać życie. Niestety nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też mogą wydzielać niemiły zapach. Ich obecność na materacu może również prowokować pojawienie się dodatkowych bakterii i roztoczy, dla których staną się doskonałym siedliskiem i miejscem rozwoju. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wyczyścić materac z potu, nie dopuszczając do trwałego zabrudzenia.

W każdym domu z pewnością znajdzie się ocet, woda utleniona i soda oczyszczona. Jak czyścić materac? Wystarczy posypać plamy sodą, a następnie skropić octem. Wkrótce nastąpi reakcja i samoczynne czyszczenie. Jeśli taka mikstura nie usunie całkowicie plamy, można ją dodatkowo wyczyścić gąbką nawilżoną wodą utlenioną, a następ dobrze wysuszyć.

Na rynku środków czyszczących znajdziemy również doskonałej jakości ekologiczne preparaty skuteczne tak przy świeżych, jak i starych zabrudzeniach pochodzenia organicznego. Aktywnie usuwają plamy z powierzchni i likwidują nieprzyjemne zapachy.

Jak usunąć zapach moczu z materaca?

O tym, jak usunąć stare plamy z moczu na materacu z pewnością wie, większość rodziców, których pociechy pozbawiane pieluchy, pozostawiły nocne niespodzianki w łóżku. Widoczne zabrudzenia są nie tylko mało atrakcyjne, ale i często wydzielają niemiły zapach. Pozbycie się plam moczu ułatwią skuteczne środki wyprodukowane na bazie naturalnych składników. Zawierają one specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii, które działają nie tylko na powierzchni, ale i w głębi materaca. Co ważne mikroorganizmy rozkładają i usuwają resztki organiczne, czyli przyczyną zapachu. Jak wyczyścić materac z moczu, jeśli plamy pozostawały tam dłużej? Przyda się paczka sody oczyszczonej i pojemnik wody utlenionej. Po starannym zmieszaniu, należy nanieść mieszankę na powierzchnię tkaniny (można użyć spryskiwacza) i pozostawić. Obowiązuje zasada: im starsza plama, tym dłużej mikstura musi działać. Mocno zabrudzone miejsca można dodatkowo wyczyścić szczoteczką. Jeśli szukasz jeszcze szybszej metody na to, jak usunąć plamy z materaca, wykorzystaj sok z cytryny i natrzyj zabrudzone miejsce. Ten owoc, również skutecznie neutralizuje niemiłe wonie.
 

Jak wyczyścić materac?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę