Jaka twardość materaca?

Zakup nowego materaca wiąże się z analizą różnych parametrów. Wybieramy jego odpowiedni rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz twardość materaca. Sprawdzenie tej ostatniej cechy ułatwi specjalnie wprowadzona skala twardości materaca, która pomoże prawidłowo określić nasze potrzeby. Kierując się wzrostem, wagą, stanem zdrowia i oczywiście indywidualnym upodobaniami wybieramy różne warianty. Poznajmy jednak kilka podstawowych zasad, pokazujących jak twardość materacy, wpływa na jakość naszego nocnego wypoczynku.

Jak prawidłowo dobrać twardość materaca do wagi?

Już poznając tajemnicę sztuczki fakira, leżącego na łożu z gwoździ, dowiemy się, w jaki sposób waga ciała wpływa na  jego niezwykłe umiejętności. Odpowiedni rozkład masy i nacisk na powierzchnię łoża sprawia, że ból się nie pojawia. Czy twardość materaca można odnieść do tego przykładu? Na pewno nie dosłownie, bo oczywiście pod powierzchnią żadnego z proponowanych produktów do sypialni, nie kryją się niebezpieczne ostre przedmioty. Warto jednak wiedzieć, jaka twardość materaca będzie dla nas najlepsza i dlaczego. Prosty testem jest położenie się na wznak i włożenie dłoni pomiędzy lędźwiowy odcinek kręgosłupa a materac. Jeśli zrobimy to z łatwością, to znaczy, że twardość materaca jest zbyt duża. Jeśli bardzo ciężko to zrobić, okaże się zbyt miękki. Najlepsza twardość materacy to taka, kiedy dłoń napotyka pewien opór, ale bez większych problemów można włożyć ją pod plecy. Do profesjonalnego określenia służy nam skala twardości materaca, oznaczana symbolem „H”.  Nie bez znaczenia jest także rozmiar łóżka. Jeśli jest ono przeznaczone dla dwóch osób różniących się wagą, możemy wybrać twardość materaca dostosowaną do jednej z nich. Rozwiązaniem będzie też zakup dwóch posłań albo specjalnego dwuosobowego, w którym twardość materaca jest zróżnicowana.

Jaka twardość materaca dla dziecka jest najlepsza?

Rosnące pociechy potrzebują wymiany łóżka tak ze względu na jego długość, jak i twardość materaca dla dziecka, którą trzeba dostosować do zmieniającej się wagi ciała. Jak dobrać twardość materaca dla niemowlaka, a jak dla 10-latka? Dla maluchów, przesypiających większość doby, odpowiednie będzie posłanie o średniej sztywności, podpierające kształtujący się kręgosłup. Powyżej 2-go roku życia warto wybrać podłoże piankowe, gdzie właściwa twardość materaca zapewni odpowiednie podparcie i zapobiegnie zapadaniu się podczas leżenia. Zastanawiając się, jaka twardość materaca dla dziecka kilkuletniego będzie najlepsza, musimy wziąć pod uwagę również jego indywidualne upodobania, które zapewnią mu komfort snu. Jeśli mamy w domu 10-latka lub nastolatka, ważna będzie zarówno długość, jak i twardość materaca uzależniona od masy ciała dziecka. Podobnie, jak w przypadku dorosłych, twardość materaca h1 jest przystosowana do maksymalnej masy 60kg, a twardość materaca h2 będzie odpowiednia dla wagi 60-80kg. Kupując wyposażenie łóżka dla swoich pociech, należy pamiętać zarówno to tym, jaka twardość materaca dla dziecka będzie najlepsza, jak i o wymaganych atestach i certyfikatach. Specjalne pokrowce ułatwią utrzymanie odpowiedniej higieny. Optymalnie dobrana twardość materacy dla dzieci i młodzieży to pomoc w ich prawidłowym rozwoju. Zdrowy kręgosłup jest przecież podstawą sylwetki, a w utrzymanie jego właściwej krzywizny nocą, pomagają wygodne łóżka, w których odpowiednio dostosowano twardość materaca dla dziecka.

Skala twardości materaca – jakie twardości wyróżniamy?

Pomocna w wyborze posłania, skala twardości materaca ma charakterystyczne oznaczenie literą „h”. Zakres rozpoczyna twardość materaca h1 oznaczająca miękkie posłanie. Kolejna jest twardość materaca h2, dzięki której będziemy mieć średnio twarde podłoże. Przesuwając się w górę skali, pojawiają coraz bardziej usztywnione powierzchnie, dlatego twardość materaca h3 i wyższa h4, gwarantują twarde i bardzo twarde łóżko. Zasadą wyboru jest: im wyższa waga ciała, tym materac powinien być twardszy. Czyli te bardzo miękkie są najlepsze dla osób lekkich, a twardość materaca h3 proponowana jest na przykład przy wadze powyżej 70kg. O twardości materaca decyduje jego wkład i specjalnie opracowana budowa. Jeśli zastanawiamy się, jak dobrać twardość materaca, pamiętajmy także o innych rzeczach, jak na przykład odpowiedniej wentylacji wkładu czy naszych skłonnościach do alergii. Producenci przygotowali dla klientów również specjalne powierzchnie z pianki termoelastycznej „memory”, która zapewniając wygodę i relaks, pomoże dobrać optymalną twardość materaca do wagi ciała. Oszczędzi nam niemiłego poczucia spania na zbyt twardym podłożu, a jednocześnie poprawi jakość wypoczynku.

Podczas zakupów i podejmowania decyzji jaka twardość materaca będzie dla nas najlepsza, pamiętajmy też o innych jego cechach. Dobra wentylacja posłania, łatwość utrzymania go w czystości, a także nasza podatność na uczulenia to wyznaczniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Nowoczesne produkty pozwolą nam na optymalne przygotowania łóżka, a zróżnicowana twardość materacy zapewni zdrowy i efektywny sen.
 

Jaka twardość materaca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę