Materac do spania na podłodze – jak wybrać?

Brak miejsca w pokoju? Remont? A może moda na nowoczesne wnętrze sypialni albo pokoju nastolatka? Spanie na podłodze może mieć różne powody, ale warto mieć wówczas odpowiednie posłanie. Jeśli sytuacja trwa krótko, może wystarczyć materac dmuchany. Jeśli jednak spanie na materacu na podłodze miałoby stać się codziennym nawykiem, wtedy musimy zaopatrzyć się w produkt dobrej jakości. Na pewno taki wypoczynek nocny należy odradzać wielu osobom, choćby często uskarżającym się na bóle pleców czy też alergikom, Jeśli jednak ktoś świadomie i dobrowolnie decyduje się na spanie na podłodze, koniecznie powinien zapoznać się z podstawowymi cechami materacy, które to umożliwią.

Spanie na podłodze – czy można wygodnie spać na ziemi?

Nawet najlepsze materace do spania na podłodze nie zastąpią wygody łóżka. Stelaż, na którym zazwyczaj kładziemy materac, sprawia, że staje się on bardziej sprężysty i współpracuje z nami podczas snu. Jeśli położymy nawet miękki materac na płaskiej, twardej powierzchni podłogi lub gładkiej, pełnej płycie, nasze odczucia wyraźnie się zmienią. Miękki materac stanie się znacznie twardszy aniżeli jest w rzeczywistości. Mniej elastyczna powierzchnia nie będzie się uginać pod naszym ciężarem, a to wszystko wpłynie negatywnie na nasz relaks. Co więcej, znacznie szybciej nastąpi zużycie materaca, bowiem spanie na podłodze sprawi, że osłabi się jego wewnętrzna struktura. Brak odpowiedniej amortyzacji i ciągły nacisk na te same miejsca materaca wyraźnie wpłynie na jego trwałość i jakość. Na materac do spania na podłodze czyhają nie tylko zagrożenia mechaniczne, ale i te, które wpływają na higienę naszego snu. Bakterie, roztocza, kurz, a także brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza i możliwości odprowadzenia wilgoci. Te wszystkie czynniki sprawiają, że niektóre osoby, spanie na podłodze uważają wręcz za niebezpieczne. Jest w tym dużo prawdy, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę stan zdrowia. Śpiąc w pobliżu najbardziej brudnych miejsc, czyli przy podłodze wdychamy podczas snu pył i kurz, które nie tylko dla alergików mogą być bardzo szkodliwe. Jeśli dodamy do tego nieergonomicznie odkształcający się materac, powodujący ból kręgosłupa czy mięśni, to wnioski nasuwają się same. Nawet najlepszy materac do spania na podłodze nie powinien służyć nam przez lata. Niech to będzie pewien epizod  albo rodzaj przygody i przeżycie czegoś nowego. Docelowo warto zainwestować w wygodny, dobry stelaż.

Materac do spania na podłodze – jakie materace warto wziąć pod uwagę?

Jeśli materac do spania na podłodze ma służyć na dłużej, a nie tylko okazjonalnie, należy dobrze przemyśleć jego zakup. Nie wybierajmy pochopnie produktu, polecanego przez znajomych czy rodzinę, zwłaszcza jeśli oni używają go na stelażu. Dowiedzmy się też więcej na temat wewnętrznych komponentów, które mają te najbardziej odpowiednie materace do spania na podłodze. Rozpoczynając przegląd produktów, warto wydzielić grupę materacy, które zupełnie nie nadają się na twardą, płaską powierzchnię. Na pewno do nich należą niskie materace, zwłaszcza te miękkie. Ciekawą propozycję natomiast stanowi wysoki materac złożony z dwóch albo trzech warstw, w tym taśmy wentylacyjnej. Może to być połączenie materaca sprężynowego z kieszeniowym oraz nakładka z odpowiedniej pianki, maty kokosowej czy lateksu. Różnorodne modele tak zwanych łóżek królewskich mają minimalny podkład wykonany z drewnianego stelaża. Bardzo niskie nóżki są wręcz niewidoczne, a zapewniają oddalenie od podłoża i właściwą cyrkulację powietrza. Materac do spania na podłodze musi być łatwy do pielęgnacji i wyczyszczenia. Odpowiedni pokrowiec, który można prać w domowej pralce ułatwi to zadanie. Materac typu multipocket, polecany dla osób uskarżających się na bóle kręgosłupa, może być rozwiązaniem w przypadku, kiedy spanie na podłodze staje się codziennością. Jest złożony z kilkuset sprężyn o różnej średnicy, pracujących niezależnie od siebie i otoczonych bezpiecznymi kieszeniami z tkaniny. Dodatkowe wkłady i warstwy pianki, zapewniają komfort snu.

Materace do spania na podłodze – czym powinny się wyróżniać?

Miejsce do wypoczynku nawet, jeśli ma to być spanie na podłodze, powinno zapewnić nam komfort i spokój. Odpowiedni materac pomoże nam się zrelaksować po ciężkim dniu i sprawi, że każdego ranka wstaniemy z nową energią do pracy. Jeśli kupujemy materac do spania na podłodze, koniecznie zapytajmy sprzedawcę, czy istnieje jakieś przeciwwskazanie do położenia go bezpośrednio na twardej powierzchni. Nawet najdroższy, ale nie przystosowany do tego produkt może nas szybko rozczarować i niepotrzebnie narazić na straty finansowe. Jako materace do spania na podłodze sprawdzą się między innymi produkty z naturalnego lateksu o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Otwarta struktura komórkowa ułatwi niezbędną wentylację. Wygodne spanie na podłodze umożliwią także materace hybrydowe, łączące różne materiały i technologie produkcji. Jeśli więc plan minimalistycznego urządzenia mieszkania i spanie na materacu na podłodze, to pomysł na dłużej, zainwestujmy w taki produkt, który odpowiednio spełni swoją funkcję, nie zagrażając naszemu zdrowiu.
 

Materac do spania na podłodze – jak wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę