Materac piankowy czy kieszeniowy – który wybrać?

Jak znaleźć dobry materac? W szerokiej ofercie na rynku, znajdziemy produkty przeznaczone typowo dla dzieci lub dla seniorów. Materac kieszeniowy czy piankowy pojedynczy lub dwuosobowy. Wśród różnego rodzaju materacy, ważną grupę stanowią te, przeznaczone dla osób ze schorzeniami kręgosłupa oraz wyjątkowo wysokich, a także z nadwagą. To właśnie dlatego odpowiedzi na pytania: który z nich jest najlepszy i jaki wybrać, czy materac piankowy czy kieszeniowy, są niejednoznaczne i nie padną od razu. Prawdopodobnie dla każdej z wymienionych grup odbiorców, istnieje na rynku kilkadziesiąt różnorodnych modeli materacy dlatego warto na początek skupić się na tym, co kryje ich bogate wnętrze.

Lepiej wybrać materac piankowy czy kieszeniowy?

Materace kieszeniowe to unowocześniona wersja materacy sprężynowych. Pionowo ustawione sprężyny o różnej średnicy są oddzielone od siebie i zamknięte w osobnych kieszeniach z mocnej tkaniny. Taki układ nie tylko lepiej przyjmuje nacisk ciała człowieka, ale też zapobiega bólom kręgosłupa śpiącej osoby. To dlatego nowoczesne materace kieszeniowe są często traktowane jako rehabilitacyjne. Jeśli zastanawiamy się jaki materac kieszeniowy czy piankowy będzie dla nas bardziej odpowiedni, warto przejrzeć szeroką ofertę tych produktów. Osobom o większym ciężarze ciała, lepiej będzie wypoczywać na materacu ze sprężynami. Również dla par, producenci często polecają materace kieszeniowe ze względu na łagodniejsze przenoszenie drgań podczas snu. Materac piankowy czy kieszeniowy to dylemat, przed którym stają osoby ze schorzeniami kręgosłupa i innymi problemami zdrowotnymi. W tych przypadkach bardzo dobrze sprawdzą się materace piankowe termoelastyczne, które wspomagają rozluźnienie mięśni w czasie snu, a także miękko dopasowują się do kształtów ciała. Przy skłonnościach do alergii ważna jest odporność materiału na rozwój pleśni, roztoczy czy innych uczulających mikroorganizmów. Wysokiej jakości materace piankowe bardzo często posiadają te właściwości i zapewniają alergikom bezpieczny, zdrowy sen.

Zalety i wady materaca piankowego

Surowcem do produkcji  materacy piankowych są pianki poliuretanowe, wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Różnią się przez to zarówno jakością, ceną, jak i wytrzymałością. Najkrócej posłuży nam wyrób z pianki poliuretanowej, dlatego ten rodzaj materacy sprawdzi się w okazjonalnym użytkowaniu. Wysokoelastyczna pianka dobrze dopasowuje się do ciała, zapewniając komfortowy wypoczynek. Innowacyjna pianka termoelastyczna to propozycja dla wymagających odbiorców oraz  przewlekle chorych lub osób ze schorzeniami układu krążenia. Ten materiał poprawia ukrwienie ciała, minimalizuje ryzyko pojawienia się odleżyn oraz zmniejsza napięcie mięśni pleców. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać materac piankowy czy kieszeniowy, koniecznie poznaj zalety pianki „memory”. Ta iście kosmiczna technologia wprowadziła materace w XXI wiek z niebywałym rozmachem. Pianka zapamiętująca kształt ciała leżącej osoby, zapobiega powstawaniu odleżyn i przynosi ulgę w bólu kręgosłupa. Absorbuje również wstrząsy zapewniając spokojny sen i jest odporna na pleśń, roztocza i bakterie. Materace piankowe są polecane jako posłanie do łóżek dziecięcych. Sprężyste i antybakteryjne pianki tworzą posłanie sprzyjające dla prawidłowego rozwoju i wzrostu układu kostnego najmłodszych członków rodziny. Wybór odpowiedniej twardości materaca piankowego, dostosowanego do aktualnej wagi dziecka, zagwarantuje właściwe podparcie dla jego ciała. Ważna dla higieny, prawidłowa cyrkulacja powietrza i odprowadzenie wilgoci z jego wnętrza, to kolejna zaleta materacy z pianki.

Materac piankowy czy kieszeniowy – podsumowanie

Bez względu na to, czy do swojej sypialni wybieramy materac kieszeniowy czy piankowy, często kierujemy się jego ceną. Jeśli jednak nasza inwestycja ma służyć na kilka najbliższych lat, pamiętajmy, że spędzimy na łóżku co najmniej 1/3 tego czasu. Czy warto więc oszczędzać na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Materac piankowy czy kieszeniowy to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Różna twardość, grubość i rozmiary. Wybór jest więc ogromny i zależy wyłącznie od tego, jaki budżet przeznaczymy na swoje zakupy. Wybierając materac dla dzieci, które wciąż rosną, musimy się liczyć z jego częstą wymianą.  W przypadku tych najmłodszych, polecane są delikatne materace z pianki, do których warto również mieć pokrowiec ochronny. Dorosłym materac piankowy czy kieszeniowy posłuży kilka lat, więc inwestycja jest naprawdę warta przemyślenia. Dla lepszego komfortu snu par, producenci proponują materace kieszeniowe multipocket, w którym kilkaset sprężyn na metrze kwadratowym zadba o dobry i spokojny sen. Nie przenosi wstrząsów, dzięki czemu śpiące na nim dwie osoby nie budzą się, jeśli któraś z nich poruszy się podczas snu. Materace uzupełnione o wkłady ze zdrowych mat kokosowych, miękkich pianek czy naturalnego lateksu, gwarantują iście królewski wypoczynek.
 

Materac piankowy czy kieszeniowy – który wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę